


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.7 mm |
| Width | 3.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.65 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 5.5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current | 1.3 A |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 700 mA |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Power Dissipation | 1.3 W |
| Max Output Current | 1.3 A |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.3 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 5 µs |
| Turn-Off Delay Time | 45 µs |
| Output Configuration | Low Side |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 15 µs |
| Rise Time | 10 µs |
| Drain to Source Resistance | 350 mΩ |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 5 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 613
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63562
Ext.Price$0.63562
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63562 | $0.63562 |
| 10 | $0.53117 | $5.31170 |
| 25 | $0.49553 | $12.38825 |
| 50 | $0.46228 | $23.11400 |
| 100 | $0.43126 | $43.12600 |
| 300 | $0.41490 | $124.47000 |
| 500 | $0.39916 | $199.58000 |
| 1000 | $0.38383 | $383.83000 |
